АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ В ОБОРОННОМУ СЕКТОРІ

Автор(и)

  • В. А. Тимошенко
  • М. І. Карпенко
  • О. П. Котляренко

DOI:

https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.12

Ключові слова:

корупція, оборонний сектор, адміністративно-правовий механізм, запобігання.

Анотація

Анотація. Корупція в оборонному секторі особливо небезпечна, тому що на цю сферу загалом припадає значна частина бюджету. Тим більше в період дії воєнного стану. Наслідки корупції в оборонному секторі можуть призвести до небезпеки, регіональної нестабільності та неспроможності держави вчасно реагувати на зовнішню небезпеку. Дана наукова стаття присвячена питанню адміністративно-правового механізму запобігання корупції в оборонному секторі. Авторами статті здійснено аналіз доктринальних визначень в сфері правових механізмів запобігання корупції. Авторами здійснено огляд норм Закону України «Про запобігання корупції» в частині діючих інструментів попередження корупційних та пов’язаних з корупцією правопорушень. Зокрема, обмеження щодо: використання службових повноважень, одержання подарунків, одержання неправомірної вигоди, сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, спільної роботи близьких осіб, тощо. В тому числі, авторами звернено увагу на такий інструмент запобігання корупції як фінансовий контроль та його актуальне нормативне врегулювання. Проведено огляд змін до чинного законодавства України в частині електронного декларування – Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» – стосовно осіб, які відносяться до оборонного сектору. Авторами акцентовано увагу на новелах в законодавстві, що стосується подання фінансової звітності, враховуючи наявний воєнний стан в нашій державі. Автори статті прийшли до висновку, що основною метою функціонування адміністративно-правового механізму запобігання корупції є забезпечення превентивної функції як одного із напрямів державно- правової політики держави в сфері запобігання корупції.

Посилання

«Міжнародний досвід боротьби з корупцією в секторі безпеки: висновки для України». Аналітична записка. URL: https://niss.gov.ua/doslidzhennya/nacionalna-bezpeka/mizhnarodniy-dosvid-borotbi-zkorupcieyu-v-sektori-bezpeki.

Боротьба з корупцією в армії: Міноборони назвало сім пріоритетних напрямків. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3013921-borotba-z-korupcieu-v-armii-minoboroni-nazvalo-sim-prioritetnihnapramkiv.

html.

Маслова Я.І. Механізм запобігання корупції: поняття та структура. Правова позиція. 2022. № 1(34). С. 81–85.

Гудков Д.В. Адміністративно-правові засоби запобігання і протидії корупції : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.07 (081-Право) / Сумський державний університет. Суми, 2018. 249 с.

Середницька І.А. Механізм адміністративно-правового запобігання та протидії корупції. URL: https://dspace.oduvs.edu.ua/server/api/core/bitstreams/f79b5c59-5ad8-4106-9438-cf9fef37f22d/content.

Левчук А.І. Адміністративно-правовий механізм запобігання правопорушенням, пов’язаним з корупцією : дис. … канд. юрид. наук : 081-Право / Національна академія внутрішніх справ. Київ, 2021. 260 с.

Бездольний М.Ю. Державно-правовий механізм протидії корупції. Форум права. 2009. № 2. С. 38–43.

Боротьба з корупцією. URL: https://securitysectorintegrity.com/uk.

Пащенко Є.М., Чалий М.Г. Правові інструменти протидії корупції у секторі безпеки і оборони України: сутність і особливості. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернандського. 2022. № 5. С. 132–136.

Про запобігання корупції : Закон України від 14.10.2014 № 1700-VII. Відомості Верховної Ради України. 2014. № 49. Ст. 2056.

Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни : Закон України від 03.03.2022 № 2115-ІХ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/

show/2115-20#Text.

Роз’яснення Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок). URL: https://nazk.gov.ua/uk/documents/roz-yasnennya-4-vid-07-03-2022-shhodo-zastosuvannyaokremyh-

polozhen-zakonu-ukrayiny-pro-zapobigannya-koruptsiyi-stosovno-zahodiv-finansovogo-kontrolyu-vumovah-

voyennogo-stanu-podannya-deklaratsiyi-p/.

Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану : Закон України від 20.09.2023 № 3384-ІХ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3384-20#Text.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-15

Як цитувати

Тимошенко, В. А., Карпенко, М. І., & Котляренко, О. П. (2024). АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ МЕХАНІЗМ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ В ОБОРОННОМУ СЕКТОРІ. Київський часопис права, (4), 83-89. https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.12

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС, ФІНАНСОВЕ ПРАВО, ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО