СПЕЦІАЛЬНО-ПРАВОВІ ГАРАНТІЇ ПРАЦІ НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ ПРАЦІВНИЦІВ ЗАКЛАДІВ ВИЩОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/klj/2023.1.16Ключові слова:
науково-педагогічні працівники, правовий статус, заклади вищої освіти, гарантія, спеціально-правова гарантіяАнотація
В статті досліджено соціально-правові гарантії праці науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти. Виокремлено аспекти, що притаманні спеціально-правовим гарантіям праці науково-педагогічних працівників, зокрема: цільова ознака, що виражається у забезпеченні безперешкодного й ефективного здійснення прав і обов’язків учасників освітнього процесу; матеріальна ознака, що передбачає необхідність формування належних умов соціально-побутового забезпечення; процесуальна ознака, що має на меті врегулювання умов участі державних і громадських органів, підприємств, установ, організацій та їхніх посадових осіб, а також громадян у процесах взаємодії з науково-педагогічними працівниками закладів вищої освіти у передбачених законом випадках; казуальна ознака, що має прояв у функціонуванні після настання юридичних фактів, з якими пов’язується набуття статусу наукового-педагогічного працівника, до досягнення певного, заздалегідь передбаченого результату. Наголошено, що в період впровадження воєнного стану в Україні до спеціально-правових гарантій праці науково-педагогічних працівників, слід віднести ті, що передбачені для внутрішньо переміщених осіб. Обґрунтовано що: 1) спеціальні ознаки гарантій праці науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти визначаються: а) особливим правовим статусом цієї категорії працівників; б) специфікою правового закріплення таких гарантій; 2) виходячи з нині діючою юридичної регламентації гарантій праці науково-педагогічних працівників закладів освіти, доцільним вбачається виокремлення і спеціально- правових гарантій праці науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти, які діятимуть виключно щодо даної категорії працівників. Обґрунтовано, що спеціально-правові гарантії є об’єктивними за своєю природою чинниками, що впливають на ефективність діяльності науково-педагогічних працівників та містяться у галузевому законодавстві. Доведено, що змістовно до гарантій праці науково-педагогічних працівників можна віднести положення про: скорочену тривалість робочого часу; визначення норм часу навчальної, методичної, наукової, організаційної роботи закладом вищої освіти; встановлення максимального навчального навантаження на одну ставку науково-педагогічного працівника; право науково-педагогічних, наукових та педагогічних працівників закладів вищої освіти всіх форм власності на: академічну свободу, академічну мобільність для провадження професійної діяльності, захист професійної честі та гідності, участь в управлінні закладом вищої освіти, тощо). Наведено нормативно-правовий акт, у якому міститься відсилка на наявність спеціального врегулювання пенсійного забезпечення науково-педагогічних працівників. Обґрунтовано доцільність внесення змін в чинне законодавство у частині врегулювання питань пенсійного забезпечення науково-педагогічних працівників Проаналізовано підзаконні нормативно-правові акти, якими регламентовано спеціально-правові гарантії праці науково-педагогічних працівників.
Посилання
Петрик О.Л. Правова сутність понять «права» та «гарантії» науково-педагогічних працівників. Ефективність державного управління. 2015. Вип. 43. С. 110–116.
Гайдар Д.В. Гарантії діяльності наукових працівників в Україні: поняття і види Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Серія «ПРАВО». 2017. Випуск 24. С. 199–203.
Шульженко І.В. Юридичні гарантії для науково-педагогічних працівників, що мають статус внутрішньо переміщеної особи. Правова держава. 2020. № 40. С. 133–140.
Про вищу освіту: Закон України від 01.07.2014 р. № 1556-VII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text
Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України від 13.12.1991 р. № 1977-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1977-12#Text (втратив чинність від 16.01.2016 р.)
Про наукову і науково-технічну діяльність: Закон України від 26.11.2015 р. № 848-VIII. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/848-19
Матієнко В.Є. Державні гарантії у сфері оплати праці. Актуальні проблеми держави і права. 2007. № 30. С. 115–119.
Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти: наказ Міністерства освіти та науки від 26.12.2017 р. № 1669. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0100-18#Text
Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладах, установах, організаціях, підприємствах, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки України: наказ Міністерства освіти та науки від 18.04.2006 р. № 304. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0806-06#n15