ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИДАТКІВ НА ФІЗИЧНУ КУЛЬТУРУ ТА СПОРТ В УКРАЇНІ: СТАНОВЛЕННЯ ТА СУЧАСНИЙ СТАН

Автор(и)

  • В. В. Власенко

DOI:

https://doi.org/10.32782/klj/2021.2.5

Ключові слова:

бюджет, видатки на фізичну культуру та спорт, правове регулювання, фінансове право, фінансування

Анотація

У статті досліджено становлення та сучасний стан правового регулювання видатків на фізич- ну культуру та спорт. Зокрема, проаналізувавши наукові підходи до розуміння поняття «правове регулюван- ня» з’ясовано його сутність. Для визначення ролі видатків у фінансовому праві, охарактеризовано періоди розвитку фінансового права України у радянський період. Під час дослідження з’ясовано, що в цей час наука фінансового права будувалася на дослідженні публічних фінансів в умовах функціонування центра- лізованих фінансових структур. Також важливими для формування сучасного фінансового права є того- часні розробки проблем бюджетної компетенції, бюджетних повноважень, бюджетно-правового статусу адміністративно-територіальних одиниць. Акцентовано увагу на тому, що функціонування сфери фізичної культури та спорту в Україні, як сфе- ри соціальної діяльності, регламентується нормативно-правовими актами. Крім того, реалізація державної політики в галузі спортивного руху забезпечується органами законодавчої (Верховна Рада України) та вико- навчої влади (Кабінет Міністрів України, центральні та місцеві органи виконавчої влади). Президент Укра- їни видає укази і розпорядження, які стосуються розвитку фізичної культури і спорту, які є обов’язковими до виконання на території України. Особлива роль відведена Міністерству молоді та спорту України як головному органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту. Проаналізувавши нормативно-правові акти, які стосуються видатків на фізичну культуру та спорт, виок- ремлено чотири етапи становлення правового регулювання цієї сфери з моменту незалежності України: І етап – становлення правового забезпечення фінансування фізичної культури та спорту (1991 – 1996 рр.); ІІ етап – побудови реалізації державної політики у сфері фізичної культури та спорту (1997 – 2007 рр.); ІІІ етап – загальнодержавної цільової підтримки фізичної культури та спорту (2008 – 2014 рр.); ІV етап – соціальної спрямованості правового регулювання видатків сфери фізичної культури та спорту (з 2015 р.).

Посилання

Ваньчук І.Д. Поняття й сутнісні ознаки правового регулювання суспільних відносин: сучасний погляд. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія : Право. 2015. Вип. 32(1). С. 7–10.

Стельмащук А.М. Державне регулювання економіки: Навчальний посібник. Тернопіль : ТАНГ, 2000. 315 с.

Віхров О.П., Ніщимна С.О. Фінансове право: конспект лекцій, Чернігів : ЧДІЕУ. 2002. 280 с.

Фінансове право: підручник / Алісов Є.О., Воронова Л.К., Кадькаленко С.Т. та ін.; керівник авт. колективу і відп. ред. Л.К. Воронова. Xарків : Фірма «Консум», 1998. 496 с.

Запатріна І.В. Бюджетне регулювання економічного зростання : автореф. дис. … д-ра екон. наук. Київ : Науково-дослідний фінансовий інститут Академії фінансового управління Міністерства фінансів України, 2008. URL: http://www.disslib.org/bjudzhetnerehuljuvannja-ekonomichnoho-zrostannja.html.

Корж В.П., Дутчак М.В., Артем’єв О.К., Карленко В.П., Дрюков В.О., Павленко Ю.О. Нормативно-правове та організаційно-управлінське забезпечення розвитку фізичної культури і спорту в Україні. Актуальні проблеми фізичної культури і спорту. 2006. №10. С. 4-12.

Історія фізичної культури та спорту в Україні: навчальний посібник / В. А. Вербицький, І. Г. Бондаренко. Миколаїв : ЧДУ ім. Петра Могили, 2014. 340 c.

Про затвердження Цільової комплексної програми “Фізичне виховання – здоров’я нації”: Указ Президента України від 01.09.1998 року № 963/98. URL: https://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/963%D0%B0/98.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-04

Як цитувати

Власенко, В. В. (2021). ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ВИДАТКІВ НА ФІЗИЧНУ КУЛЬТУРУ ТА СПОРТ В УКРАЇНІ: СТАНОВЛЕННЯ ТА СУЧАСНИЙ СТАН. Київський часопис права, (2), 31-36. https://doi.org/10.32782/klj/2021.2.5

Номер

Розділ

ТЕОРІЯ ТА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА