ПОНЯТТЯ МЕХАНІЗМУ ПУБЛІЧНОГО АДМІНІСТРУВАННЯ СФЕРОЮ САНІТАРНОГО ТА ЕПІДЕМІЧНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ НАСЕЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.32782/klj/2021.2.10Ключові слова:
механізм, механізм публічного адміністрування, благополуччя населення, сфера санітарного та епідемічного благополуччя населенняАнотація
В даній науковій статті автором розкрито поняття механізму публічного адміністрування сфе- рою санітарного та епідемічного благополуччя населення. Відзначено, що базовим елементом механізму публічного адміністрування є поняття механізму, яке є ключовим у різних наукових сферах. Термін механізм використовується в багатьох науках, тому можна назвати його загальнонауковим. Він має різне наповнення відповідно до специфіки певної науки. З точки зору технічних наук, механізми бувають різні за конструкцією і призначенням, вони є основою більшості машин, приладів та пристроїв. В юридичних науках поняття механізм вживається у переносному значенні й означає внутрішню будову, систему будь-чого. Узагальнюючи теоретичні погляди науковців щодо змісту поняття механізму, автором визначено, що механізм – це система різнорідних елементів з різним функціональним призначенням, що в сукупності набу- вають взаємозалежного та взаємообумовлюючого характеру задля реалізації поставленої мети. Запропоновано під механізмом публічного адміністрування вважати систему взаємодіючих елементів, що діє в публічній сфері, спрямована на реалізацію державно-управлінських функцій щодо задоволення публічного інтересу та реалізації публічних зобов’язань. Доведено, що механізм публічного адміністрування сферою санітарного та епідеміологічного благопо- луччя населення є підвидом загальної конструкції механізму публічного адміністрування. Цей механізм має складну будову та цільове призначення. У результаті дослідження наведено визначення поняття механізму публічного адміністрування сферою санітарного та епідемічного благополуччя населення – це системне утворення взаємозалежних і взаємоо- бумовлених елементів, спрямованих на реалізацію публічних зобов’язань щодо покращення стану здоров’я населення та середовища життєдіяльності людини. Елементами даного механізму є: система правових актів, що включають ратифіковані Україною між- народні акти та правові акти України; публічна адміністрація, наділена владними повноваженнями у сфері санітарного та епідеміологічного благополуччя населення; системи засобів, націлені на реалізацію основної мети – покращення стану здоров’я населення та середовища життєдіяльності людини.
Посилання
Здоровье–2020 – основы политики и стратегия URL:http://www.euro.who.int/ PubRequest?language=Russian
Кардаш В. М. Державні органи як структурні елементи механізму держави. Науковий вісник Чернівецького університету. Вип. 100: Правознавство. 125-річчю Чернівецького університету присвячується. Чернівці, 2000. С. 24–27.
Мельничук О. С. Словник іншомовних слів. К., 1974. 776 с.
Словари и энциклопедии на Академике. Энциклопе-дический словарь экономики и права. URL: http://dic.academic.ru/contents.nsf/dic_economic_law/?f= 0JzQldCW0JQ=&t=0JzQmNCd0Jg=&nt=232&p=5.
Академічний тлумачний словник української мови. URL: www. sum.in.ua
Андрійчук Ю. А. Теоретична сутність та зміст поняття «механізм» URL: http://ena.lp.edu.ua/bitstream/ntb/28900/1/005_010_010.pdf
Хитра І. Я. Адміністративно-правове забезпечення діяльності банків в Україні дис. … на здобуття наук. ступ. канд. юрид. наук 12.00.07. Київ. 2011. 252 c.
Юзьков Л. П. Государственное управление в политической системе развитого социализма. К., 1983. 156 с.
. Круглов М. П. Теоретичні підходи до визначення понятійного апарату механізмів державного управління на національному, регіональному та макрорівнях. Державне управління: удосконалення та розвиток. 2011. № 6. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Duur_2011_6_11
Коротич О. Б. Методологічні засади державного управління регіональним розвитком. Теорія та практика державного управління. Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2005. Вип. 3 (12). 316 с.
Кравченко О. М. Теоретичні підходи до визначення поняття «механізм державного управління» // Державне управління: удосконалення та розвиток № 3. 2009. URL: http://www.dy.nayka.com.ua/?op=1&z=56
Харічкова С. К., Дорошук Г. А. Менеджмент організацій і адміністрування: навчальний посібник для підготовки до державного іспиту на ступінь магістра. Одеса : Освіта України, 2015. 443 с.
Дзюндзюк В. Б., Мельтюхова Н. М., Фоміцька Н. В. Публічне адміністрування в Україні / За заг. ред. д-ра ф. наук, проф. В. В. Корженка, к.е.н., доц. Н.М. Мельтюхової. Навчальний посібник. Х. : Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр», 2011. 306 c.
Moloshna O.L Features of the state and service relations development in the conditions of raising public administration in Ukraine, Actual problems of administration of the state. URL: http://www.dridu.dp.ua/vidavnictvo/2009/2009-02(2)/Moloshna,%20Bashtannyk.pdf
Шатило О.А. Опорний конспект лекцій з дисципліни «Публічне адміністрування» (для студентів спеціальностей «Менеджмент організацій і адміністрування» та «Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності») Житомир : Кафедра менеджменту організацій і адміністрування ЖДТУ, 2014. 51 с.
Ісаєнко І.А. Європейські підходи до функціонування механізмів публічного управління. Інвестиції: практика та досвід. 2012. № 5. С. 114–117.
Запотоцька О.В. Поняття адміністративно-правового механізму публічного адміністрування у сфері безпечності та якості харчової продукції. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія : Юриспруденція. 2018. Вип. 33. С. 71–74.