ОСОБИ ПОХИЛОГО ВІКУ ЯК ВРАЗЛИВА КАТЕГОРІЯ ПОТЕРПІЛИХ ВІД ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА
DOI:
https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.20Ключові слова:
пенсійний вік, протидія, насильство, досудове розслідування, злочин, потерпілий.Анотація
Анотація. Насильство залишається однією з найпоширеніших форм порушень прав людини. Причини його пов’язані з економічною ситуацією в країні, соціальними нормами і ставленням до насильства. Від домашнього насильства можуть страждати всі члени сім’ї, але найчастіше від нього страждають слабкі, нездатні до самозахисту та залежні члени родини: діти, люди похилого віку, люди з фізичними або розумовими вадами. Іншими словами, такі люди, які є найбільш вразливими. Саме тому багато хто з них не повідомляє про негативне, насильницьке ставлення до них, а сприймають його як невідворотне явище, не знаючи про можливий правовий захист, а в разі звернення по допомогу до органів влади, відчувають, не серйозне сприйняття існуючої проблеми. Це, в свою чергу, тягне за собою замовчування фактів домашнього насильства, тобто латентність цього протиправного діяння. Люди похилого віку, пенсіонери, люди з інвалідністю та самотні люди продовжують залишатися найбільш вразливим сегментом суспільства, що зумовлює необхідність виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню домашнього насильства, та вжиття певних заходів для захисту прав потерпілих. Стаття присвячена виокремленню соціальних та психолого-криміналістичних характеристик осіб похилого віку, що дозволяють визначити їх як вразливу категорію потерпілих. Для досягнення мети статті нами було використано загальнонаукові методи системності та комплексності знань, єдності теорії і практики. За допомогою загальнофілософських методів (аналізу і синтезу, індукції та дедукції) здійснено понятійну ідентифікацію досліджуваних явищ, визначено їх ознаки, узагальнено та сформульовано відповідні дефініції, логічну побудову структури самого дослідження. У дослідженні здійснено аналіз психологічних характеристик особи похилого віку, що слугувало підґрунтям для розслідування домашнього насильства щодо даної категорії осіб. Крім цього, було використано метод порівняння та узагальнення, проаналізовано практику різних країн світу та обрано найбільш відповідний приклад, який можливо застосовувати в Україні.
Посилання
Запобігання насильству в сім’ї у діяльності фахівців соціальної сфери: навчально-методичний посібник / Авт. кол.: Бондаровська В.М., Бордіян Я.І., Булах Л.В., Журавель Т.В. та ін. / За заг. ред. Бондаровська В.М., Журавель Т.В., Пилипас Ю.В. – Київ: ТОВ «Видавничий дім «КАЛИТА». 2014. 282 с
Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами (Стамбульська Конвенція): довідник для членів парламенту. Київ, 2013. 108 с.
United Nations Development Programme. веб-сайт. URL: https://www.undp.org (дата звернення:08.10.2023).
Володіна О.О., Малиновська Т. М. Профілактика вчинення домашнього насильства до осіб похилого віку: Київ, 2021. 324 с. (дата звернення: 08.10.2023).
Визначення віку, з якого особа може вважатися особою похилого віку: огляд міжнародного досвіду та національні практики. ГО «Суспільство і право» проект “Підвищення рівня правової обізнаності людей поважного віку щодо механізмів захисту своїх прав” США. 2022. 10 с.
Офіційний сайт Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) веб-сайт. URL: https://geneva.mfa.gov.ua
Sherman E., Schiffman L. Applying age-gender theory from social gerontology to understand the consumer well-being of the elderly. Advances in Consumer Research Association for Consumer Research.1984. Р. 569–573
Пенсія та пенсійна система в США. Правова та юридична підтримка мігрантів. веб-сайт. URL:httр ://migrant.biz.ua/ssha/zhittya-ssha/pensiia-v-ssha.html (дата звернення: 08.10.2023).
Павлюк О.С. Розслідування вбивств осіб похилого віку та одиноких осіб, пов’язаних із заволодінням їх майном : дис. канд. юрид. наук: 12.00.09 / Національна академія внутрішніх справ. Київ, 2021. 238 с.
За квартал в Україні аномально зменшилася кількість пенсіонерів. Українська правда : веб-сайт. URL: https://life.pravda.com.ua /news/2023/08/7/702988/ (дата звернення: 08.10.2023).
Закон України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 № 3721-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3721-12 (Дата звернення: 08.08.2023).
Населення України. Імперативи демографічного старіння. КВД «АДЕФУкраїна». Київ. 2014. 288 с.
Мірошниченко І. Запобігання злочинам стосовно літніх людей у сім’ї. Науковий вісник національної академії внутрішніх справ. 2013. № 3. С. 223–229.
Ткачова О., Руніхіна Н., 3. Кекелідзе, Ю. Котовська та ін. Методичні рекомендації щодо попередження жорстокого поводження з літніми людьми в закладах охорони здоров’я. http:// vokgvv.oblzdrav.ru/docs/news/151217/gestokoe_obraschenie_2017.pdf (Дата звернення: 08.10.2023).
Гідна старість: світовий досвід. Укрінформ. Мультимедійна платформа іномовлення в Україні : веб-сайт. URL: https:// www.ukrinform.ua/rubric-world/2035694-gidna-starist-svitovij-dosvid.html (дата звернення: 08.10.2023).