ПРОБЛЕМИ СПІВВІДНОШЕННЯ ДРІБНОГО ХУЛІГАНСТВА ТА ПРАВА НА ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПОГЛЯДІВ ОСОБИ

Автор(и)

  • О. М. Брисковська
  • О. Ю. Брисковська

DOI:

https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.6

Ключові слова:

правопорушення, кримінальна відповідальність, адміністративна відповідальність, порушення громадського порядку, свобода самовираження.

Анотація

Анотація. У статті на підставі застосування наукових методів аналізу, синтезу, класифікації, опису, індукції та дедукції проаналізовано складність кваліфікації дрібного хуліганства в контексті права на самовираження та на вираження політичних поглядів особи, а також проаналізовано практику Європейського суду з прав людини з цього питання. Крім того, запропоновано шляхи вирішення проблеми складності кваліфікації дрібного хуліганства, яке пов’язане з правом на вираження політичних поглядів особи, так само як і проведено порівняння між хуліганством яке являється кримінальним правопорушенням, а також дрібним хуліганством, яке підпадає під поняття адміністративного правопорушення. Зокрема в статті підкреслено проблему «оціночного поняття» «дрібне хуліганство», а також складність визначення відповідної санкції за вчинення такого діяння. Крім того, наголошується, що при цьому особливу роль відіграє мета вчинення таких дій, а також особа можливого суб’єкта правопорушення. Також в статті розглядається поняття «правопорядку», який мається на увазі в статті 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Підкреслюється абсолютна необхідність проведення регулярного та обов’язкового тренування для суддів з вище вказаних питань, адже хуліганство та дрібне хуліганство за своєю правовою природою є таким, яке не може бути абсолютно чітко визначеним лише нормативним документом. Таким чином, цей обов’язок належить суддівській практиці, а отже правильне рішення потребує особливої суддівської майстерності, яка може бути розвинена завдяки спеціальним тренувальним заходам. На нашу думку, враховуючи прагнення України вступити в Європейський Союз, а також ціль нашої держави підтримати свою демократичність та високі стандарти для правосуддя в національних судах. Потрібно також виділити безпрецедентний запит українського суспільства на правосуддя та справедливість так само як його любов до свободи та ненависть до безпідставних «непропорційних» обмежень. Таким чином, на нашу думку, тема даної статті, на сьогодні, є особливо актуальною.

Посилання

Перейма А. В. Кримінально-правова характеристика хуліганства. URL: http://dspace.tneu.edu.ua/bitstream/316497/28360/1/%90._%D0%92.pdf

Кримінальний кодекс України, прийнятий сьомою сесією Верховної Ради України 5 квітня 2001 р. // Відомості Верховної Ради. 2001. № 25–26. Ст. 131. Із наступними змінами та доповненнями. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua.

Скакун О.Ф. Теорія держави і права : підручник / Пер. з рос. Харків : Консум, 2001. 656 с.

Манжула А.А. Значення понять «громадський порядок», «правопорядок» та «громадська безпека». Науковий вісник академії муніципального управління. 2014. № 1. С. 8–13.

Григоренко О.В. Місце Національної поліції України в системі органів публічної адміністрації щодо забезпечення правопорядку Вісник Запорізького національного університету. Юридичні науки № 4. Том 1. 2020 С. 112–118.

Кваша О. О., Пономаренко В.В. Актуальні питання кримінально-правової кваліфікації за хуліганство у світлі практики Європейського суду з прав людини. Правове життя сучасної України : матер. Меж-нар. наук.-практ. конф. (м. Одеса, 17 трав. 2019 р.) Одеса: ВД «Гельветика», 2019. Т. 2. С. 157–160.

Науково-практичний коментар до статті 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення URL: https://ips.ligazakon.net/document/KK007636

Case of tatár and fáber v. uhorshchyna. URL: https://hudoc.echr.coe.int/rus?i=001-111421

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-12

Як цитувати

Брисковська, О. М., & Брисковська, О. Ю. (2024). ПРОБЛЕМИ СПІВВІДНОШЕННЯ ДРІБНОГО ХУЛІГАНСТВА ТА ПРАВА НА ВИРАЖЕННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПОГЛЯДІВ ОСОБИ. Київський часопис права, (4), 39-44. https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.6

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС, ФІНАНСОВЕ ПРАВО, ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО