ПОНЯТТЯ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ

Автор(и)

  • Л. В. Дрозач

DOI:

https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.5

Ключові слова:

пенсія, пенсійне забезпечення, соціальний захист, соціальна політика, система пенсійного забезпечення, права громадян.

Анотація

Анотація. В даній статті визначено поняття та особливості пенсійного забезпечення в Україні. Пенсійна система України – це соціальна система, спрямована на забезпечення фінансового захисту та соціального добробуту громадян, які досягли пенсійного віку, за допомогою збору та розподілу обов’язкових пенсійних внесків та інших джерел фінансування, відповідно до законодавства, а також у разі настання інших життєвих обставин, передбачених законодавством. Основні особливості пенсійної системи України включають: пенсійна система України має два рівні – обов’язкову державну пенсійну систему та додаткову добровільну систему, яку реалізують приватні пенсійні фонди; більшість громадян України зобов’язані сплачувати обов’язкові пенсійні внески зі своєї заробітної плати; пенсійний вік може залежати від статі, професії та інших факторів, і зазвичай становить 60 років для чоловіків і 58 років для жінок; пенсійна система передбачає надання пільг і соціального захисту особам з обмеженими можливостями, ветеранам, учасникам бойових дій тощо; фінансування пенсійної системи здійснюється за рахунок обов’язкових внесків, державного бюджету та інших джерел фінансування; Україна має систему приватних пенсійних фондів, які надають можливість громадянам додатково накопичувати пенсійні відомості через інвестиції; пенсійна система України пережила кілька реформ з метою її модернізації та забезпечення сталої фінансової стійкості. пенсійне забезпечення – це складна соціально-економічна система, яка передбачає забезпечення фінансового і соціального підтримки фізичних осіб у пенсійному віці або з обмеженими можливостями працювати, з метою забезпечення їхнього достойного матеріального і соціального становища після завершення професійної діяльності, зазначена система базується на фінансових внесках, зборах та інших ресурсах, зібраних як від фізичних осіб, так і від державних та недержавних установ, з метою надання регулярних пенсійних виплат та інших соціальних послуг особам, які перебувають у віці пенсійної активності, для забезпечення їхнього матеріального благополуччя і соціальної інтеграції в суспільство. Пенсійне забезпечення може мати різні форми, включаючи державне пенсійне страхування, недержавне пенсійне забезпечення та інші схеми, і може варіюватися в залежності від країни і її законодавства.

Посилання

Князькова Л. М. Правові питання забезпечення пенсіями за вислугу років працівників органів внутрішніх справ: дис. … канд. юрид. наук. за спеціальністю 12.00.05. Харків, 2001. 199 с.

Васильєва Ю. В. Основи для диференціації правового регулювання пенсійних відносин. Правознавство. 1998. № 3. С. 24–30.

Правові форми й види соціального забезпечення URL: https://studentam.net.ua/content/view/9114/93/

Дідковська Т.О. Пенсійне забезпечення працівників на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці: автореф. дис. канд. юрид. наук: 12.00.05. Харк. нац. ун-т внутр. справ. 2008. 19 с.

Казанчан А.А. Поняття та види пенсійного забезпечення громадян в Україні Наукові записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія «Юридичні науки». Том 23 (62). № 1. 2010 рік. С. 142–149.

Сирота І. М. Право соціального забезпечення в Україні. Х.: «Одіссей», 2001. 384 с.

Кравчук Т. В. Пенсійне забезпечення у разі втрати годувальника у солідарній пенсійній системі України: автореф. дис.канд. юрид. наук. 12.00.05 Одеська нац. юрид. акад. 2008. 20 с.

Мицай М. Право на пенсійне забезпечення в умовах соціальної держави: поняття, ознаки, тенденції розвитку. Підприємництво, господарство та право. 2017. № 10. С. 95–99.

Волгин Н. А. Социальная политика: учебник. 2-е изд., стереотип. М. : Экзамен, 2004. 736 с.

Ріппа М. Б. Державне пенсійне забезпечення в Україні та шляхи його розвитку: автореф. дис. канд. екон. наук: спец. 08.00.08 «Гроші, фінанси і кредит». К., 2007. 19 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-01-12

Як цитувати

Дрозач , Л. В. (2024). ПОНЯТТЯ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ. Київський часопис права, (4), 32-38. https://doi.org/10.32782/klj/2023.4.5

Номер

Розділ

ТРУДОВЕ ПРАВО, ПРАВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ