ДО ПИТАННЯ ПРИЧИННО-НАСЛІДКОВОГО ЗВ’ЯЗКУ ЯК УМОВИ ВИНИКНЕННЯ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ІЗ ВІДШКОДУВАННЯ ШКОДИ, ЗАВДАНОЇ АТРАКЦІОНАМИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/klj/2021.4.10Ключові слова:
шкода, атракціон, причинно-наслідковий зв’язок, зобов’язання, делікт, відшкодування.Анотація
Анотація. Статтю присвячено особливостям зобов’язань із відшкодування шкоди, завданої атракціона-ми, а саме причинно-наслідковому зв’язку як одній із основоположних умов виникнення зобов’язання.Досліджено основні теорії причинно-наслідкового зв’язку. Встановлено, що для України основополож-ними є дві теорії: прямого причинного зв’язку, на якій побудована конструкція зобов’язань із відшкоду-вання шкоди у судовій практиці, і теорія необхідних та випадкових зв’язків, яка переважає в українськійцивільній доктрині.Проаналізовано визначення поняття «атракціон», виділено основні ланки причинно-наслідкового зв’язку,характерні для зобов’язання із відшкодування шкоди, завданої атракціонами.Першою виділено та проаналізовано ланку «зв’язок між поведінкою організатора атракціону та йогофункціонуванням». Досліджено основний елемент ланки – обов’язок розумного догляду.Досліджено і проаналізовано ланку «зв’язок між функціонуванням атракціону і шкодою як наслідком».На основі теоретичних міркувань та судової практики виділено основні причини, характерні для зазначеноїланки: амортизація певного механізму; непередбачувана дія атракціону (помилка програмного забезпеченнявіртуального атракціону); помилка оператора та інші.Зауважено, що конкретну поведінку особи (її дії чи бездіяльність), яка обслуговує атракціон та надаєдозвіл на його експлуатацію, варто виділити із загальної діяльності атракціону, що створює підвищенунебезпеку для оточуючих.Акцентовано увагу на тому, що у діяльності атракціонів трапляються випадки, коли виділено три ланки(зв’язок між поведінкою організатора атракціону та його функціонуванням; між функціонуванням атракці-ону і шкодою як наслідком; між поведінкою особи, зобов’язаної здійснювати технічне обслуговування, таоглядом атракціону і шкодою, що настала), а також такі, що не містять причин завдання шкоди. На основіцього виділено четверту ланку – зв’язок між шкодою, що настала, і причинами, не пов’язаними із діяльністюатракціону. У такому випадку йдеться про непрямі причини.Досліджено та обґрунтовано існування п’ятої ланки причинно-наслідкового зв’язку у зобов’язаннях ізвідшкодування шкоди, завданої атракціонами – «зв’язок між діяльністю кількох атракціонів».Запропоновано доповнення до ЦК України новою правовою категорією «презумпція дублюючого при-чинно-наслідкового зв’язку».
Посилання
Боброва Д.В., Дзера О.В., Довгерт А.С. та ін. Цивільне право України : підручник у 2 кн. Київ : Юрін-ком Інтер, 2002. Кн. 2. 640 с.
Цивільний кодекс України: офіційний текст. Відомості Верховної Ради України (ВВР). 2003. №№ 40-44.Ст.356 (редакція від 16.08.2020 року). URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text
Гринько С. Д. Рецепція деліктних зобов’язань римського приватного права в Україні : дис. … доктораюрид. наук: 12.00.03. Київ, 2013. 390 с.
Ківалова Т.С. Зобов’язання відшкодування шкоди за цивільним законодавством України: : автореф…доктора юрид. наук : спец. 12.00.03 «Цивільне право і цивільний процес; сімейне право; міжнародне при-ватне право». Одеса, 2008. 40 с.
Гринько (Русу) С.Д. Вітчизняна концепція деліктних зобов’язань. Університетські наукові записки.2012. № 1 (41). С. 287-294.
Гринько С.Д. Причинно-наслідковий зв’язок як об’єктивна умова виникнення деліктних зобов’язань.Університетські наукові записки. 2010. № 2 (34). С. 66-78.
Пионтковский А.А. Уголовное право. Общая часть. Москва: Госюриздат, 1939. 236 с.
Иоффе О.С. Ответственность по советскому гражданскому праву. Ленинград: Изд-во Ленингр. ун-та,1955. 310 c.
Агарков М. М., Генкин Д. М. Гражданское право: учебник для юридических институтов. Всесоюзныйинститут юрид–их наук НКЮ СССР; Институт права АН СССР. Москва : Юрид. изд–во НКЮ СССР. 1944.Том 1. 419 с.
Лесько Ю.В. Відшкодування шкоди, завданої внаслідок взаємодії транспортних засобів: дис. канд.юрид. наук. 12.00.03. 2016. 232 с.
Бабійчук В.М. Поняття, ознаки та види атракціону як джерела завдання шкоди. Наукові записки. Серія«Право». 2020. Вип. 8. Спецвипуск. С. 30-35.
Helmut Koziol (ed). Basic Questions of Tort Law from a Comparative Perspective. 2015. URL: https://is.gd/4NKEFg
Про затвердження Правил будови і безпечної експлуатації атракціонної техніки: Наказ МіністерстваУкраїни з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської ката-строфи № 110 від 01.03.2006 р. URL: https://is.gd/NwfEGb
Справа № 2-5250/10. Рішення Ворошиловського районного суду м. Донецька від 23.11.2010 року.URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/12471695
Oliphant K. Uncertain Factual Causation in the Third Restatement: Some comperative notes. WilliamMitchell Law Review: Vol. 37: Iss. 3, Article 2. P. 1600-1632. URL: https://is.gd/DGfSsm