МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ СИСТЕМИ ГАРАНТІЙ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ В ТЕОРІЇ ПРАВА УКРАЇНИ

Автор(и)

  • М. О. Ковальчук Інститут держави і права імені В. М. Корецького Національної академії наук України

DOI:

https://doi.org/10.32782/klj/2024.3.4

Ключові слова:

методи наукового дослідження, класифікація методів, гарантії прав на землю, право, правове регулювання, земля, земельні відносини, право власності.

Анотація

Анотація. Статтю присвячено проблематиці методології наукового дослідження системи гарантій прав на землю в теорії права України. У статті проведено всебічний аналіз існуючих підходів до класифікації методів наукового дослідження системи гарантій прав на землю в межах української правової теорії. Виходячи з критичного огляду наукових джерел, автор пропонує оригінальну класифікацію методів, яка враховує специфічні особливості прав людини й громадянина на землю як об’єкта правового регулювання в Україні. Особлива увага приділена детальній характеристиці основних методологічних інструментів, застосовуваних у дослідженні гарантій прав власності на землю, а також їх ролі у формуванні комплексного та системного підходу до аналізу цієї проблематики. Результати дослідження сприяють удосконаленню методологічного апарату юридичної науки у сфері теорії держави і права, що має важливе значення для подальшого розвитку правової доктрини загалом. Зроблено висновок, що станом на сьогодні гарантії прав на землю є вкрай актуальним питанням для дослідження, що можна пояснити наступним: 1) загальна кількість наукових праць, присвячених гарантіям прав на землю, не є високою. Дане питання перебуває у сфері інтересів вітчизняних дослідників, проте із огляду на відносну молодість галузі земельного права України, земельного законодавства, у тому числі Земельного кодексу України, а також на те, що комплексні дослідження системи гарантій прав на землю у цілому переважно здійснювались у минулі десятиліття, на сьогодні існує потреба у проведенні таких комплексних досліджень; 2) сфера земельного права є такою, що розвивається досить стрімко. Земельне законодавства зазнає постійних змін, окрім того, за останнє десятиліття кардинально змінився зміст та характер багатьох земельних відносин в України. Сфера науки має належним чином реагувати на такі зміни, втім наш аналіз наукової літератури засвідчив, що за останні роки підвищення наукового інтересу до питань, пов’язаних із гарантіями прав на землю, не спостерігається; 3) переважна більшість досліджень гарантій прав на землю здійснюється на основі схожих підходів та основі застосування подібних методів. Вищенаведене вказує, що національна наука потребує досліджень гарантій прав на землю, у яких мета дотягатиметься за допомогою відмінного інструментарію та дещо інакших підходів, для того, щоб питання гарантій прав на землю отримувало подальший доктринальний розвиток.

Посилання

Вівчаренко О. А. Гарантії права власності на землю в Україні : Дис… канд. юрид. наук: 12.00.06 / НАН України ; Інститут держави і права ім. В.М. Корецького. К., 2005. 199 с.

Мічурін Є. О. Методологія науки цивільного права. Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Серія : Право. 2019. Вип. 28. С. 60–65.

Юридична енциклопедія: у 6 т. / редкол.: Ю.С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. Київ: Укр. енцикл., 1998–2004. Т. 4: Н-П. 720 с.

Антошкіна В. Способи тлумачення права та їхня роль у правозастосовній практиці. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 5. С. 181–186.

Черкашина М. К. Юридичні гарантії права природокористування : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.06; Нац. юрид. акад. України ім. Ярослава Мудрого. Харків, 2008. 20 с.

Шигаль Д. А. Основні елементи теорії історико-правового порівняльного методу. Правова доктрина – основа формування правової системи держави : матеріали Міжнар. наук.-практ. конф., присвяч. 20-річчю НАПрН України та обговоренню п’ятитом. моногр. «Правова доктрина України», Харків, 20–21 листоп. 2013 р. / Нац. акад. прав. наук України. Харків, 2013. С. 179–183.

Грабченко А.І., Федорович В.О., Гаращенко Я.М. Методи наукових досліджень: навч. посібник. Х.: НТУ «ХПІ», 2009. 142 с.

Савчак В.В. Обтяження прав на землю за земельним законодавством України: автореф. дис. … канд. юрид. наук. К.: Національний університет біоресурсів і природокористування Україн. 2013. 22 с.

Лук’янов Д.В., Погребняк С.П., Смородинський В.С., Теорія держави і права : посіб. для підгот. до іспитів; за заг. ред. О.В. Петришина. Харків : Право, 2018. 196 с.

Озімок І. В. Конституційне право власності на землю в Україні та зарубіжних країнах: порівняльно-правове дослідження : дис. … канд. юрид. наук [12.00.02] / Національна академія внутрішніх справ. Київ, 2020. 293 с.

Важинський С.Е., Щербак Т І. Методика та організація наукових досліджень : навч. посіб. Суми: СумДПУ імені А.С. Макаренка, 2016. 260 с.

Щербяк Ю.В. Правові форми переходу права власності на земельні ділянки громадянам України : дис. … доктора філософії / Національний технічний університет «Дніпровська політехніка». Одеса, 2020. 257 с.

Федчишин Д.В. Теоретичні засади реалізації та захисту земельних прав в Україні : автореф. дис. … д-ра юрид. наук : 12.00.06, Харків: Нац. юрид. ун-т ім. Ярослава Мудрого. 2021. 40 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-09

Як цитувати

Ковальчук, М. О. (2024). МЕТОДОЛОГІЯ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ СИСТЕМИ ГАРАНТІЙ ПРАВ НА ЗЕМЛЮ В ТЕОРІЇ ПРАВА УКРАЇНИ. Київський часопис права, (3), 28-36. https://doi.org/10.32782/klj/2024.3.4

Номер

Розділ

ТЕОРІЯ ТА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА