ПИТАННЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ТЕХНІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ ДОКУМЕНТІВ ПІД ЧАС ФІНАНСОВИХ РОЗСЛІДУВАНЬ
DOI:
https://doi.org/10.32782/klj/2021.4.47Ключові слова:
документ, фінансові розслідування, спеціальні знання, технічна експертиза, техніко- криміналістичне дослідження.Анотація
У науковій статті розкрито механізм фінансових розслідувань кримінальних правопорушеньу сфері економіки та розглянуто особливості призначення та використання результатів однієї з найуживані-ших експертиз під час фінансових розслідувань, а саме: технічної експертизи документів під час фінансовихрозслідувань економічних злочинів.Зазначено, що технічна експертиза документів поділяється на експертизу реквізитів документів, експер-тизу друкарських форм та експертизу матеріалів документів. Основним завданням технічної експертизиреквізитів документів є: установлення фактів і способів унесення змін до документів (підчистка, травлення,дописка, переклеювання фотокарток, літер тощо) та виявлення їхнього первинного змісту. Основним завдан-ням експертизи друкарських форм є: установлення особливостей виготовлення друкарських засобів (форм),відображення їх у відбитках. Основним завданням експертизи матеріалів документів є: установлення роду,виду (іншої класифікаційної категорії) матеріалів, на яких і за допомогою яких виконувався (виготовлявся)документ (папір, барвники, клейкі речовини тощо), та їхньої спільної (різної) родової (групової) належності.А також доведено, що застосування досягнень експертизи є обов’язковою і необхідною умовою якісно-го розкриття та розслідування кримінальних правопорушень у сфері економіки. Оскільки всі без виняткукримінальні правопорушення вчиняються з використанням документів, які під час розслідування стаютьречовими доказами і містять сліди економічного кримінального правопорушення.Також установлено, що призначення та проведення технічної експертизи документів під час розслідуван-ня економічних кримінальних правопорушень є невід’ємним елементом захисту інтересів громадян та юри-дичних осіб, сприяє швидкому, повному і неупередженому розслідуванню кримінальних правопорушеньу сфері економіки та їх судовому розгляду.
Посилання
Фінансові розслідування у сфері протидії легалізації злочинних доходів в Україні : методичні реко-мендації / С.С. Чернявський та ін. Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2017. 164 с.
Білинський В.В. Механізм фінансових розслідувань: сучасна практика та перспективи розвитку вУкраїні. 2018. 113 с.
Комар Ю.М. Визначення поняття спеціальні знання та їх використання в кримінальному провадженні.Сучасні тенденції розвитку криміналістики та кримінального процесу. 2017. С. 284–286.
Програмний продукт «Мультимедійний підручник «Криміналістика»». Свідоцтво № 65883 : підруч-ник / О.О. Алєксєєв та ін. Київ : НАВС, 2015. URL: http://elar.naiau.kiev.ua/jspui/handle/123456789/860.
Криміналістика в питаннях і відповідях : навчальний посібник / А.В. Іщенко та ін. Київ, 2016. 118 с.
Використання спеціальних знань на досудовому розслідуванні : навчальний посібник / І.В. Пиріг,Г.С. Бідняк. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2019. 140 с.
Поляруш А. Можливості деяких судових експертиз, що призначаються у процесі розслідування зло-чинів, пов’язаних із незаконним обігом підакцизних товарів. Підприємництво, господарство і право. 2017.№ 8. С. 185–188.
Марущак О.А. Використання спеціальних знань при розслідуванні ухилення від сплати податків, збо-рів (обов’язкових платежів). Актуальні проблеми юридичної науки та практики. 2016. № 1 (2). С. 39–45.